Englanti: Teams klo 10.15
Kappaleen 15 kuuntelu ja suomennos. Sääaiheisia tehtäviä ja kuuntelu (Live worksheets-sivustolta).
Läksy: teht. 5 s. 179 ja teht. 8 s. 181. Lue kappale 15 hyvin.
Teams-tunti klo 11.30-12.15, käydään läpi edellisen päivän tehtäviä ja tämän päivän ohjelmaa
Perehdymme tänään veden puhdistamiseen.
- Teemme ensin suodatuskokeen.
Tavoite: Havainnollistaa veden puhdistusta ja pohjaveden muodostumista
maapallolla
Tarvikkeet: hiekkaa, maitopurkki, lasipurkki, kuravettä
Sadevesi puhdistuu suodattuessaan maapallon maakerrosten läpi pohjavedeksi.
Tutkikaa puhtaan juomaveden muodostumista maapallolla yksinkertaisen kokeen avulla:
- Puhdistakaa koetta varten noin litra hiekkaa huuhtelemalla sitä vedessä useita kertoja.
- Leikatkaa maitopurkin yläosa pois ja pistäkää pohjaan pieniä reikiä. Nostakaa pesty
hiekka maitopurkkiin ja asettakaa maitopurkki tukevasti lasipurkin/ astian päälle. - Hakekaa kuravettä tai valmistakaa sellaista sekoittamalla veteen multaa tai jotain muuta maa-ainesta. Kaatakaa pieni määrä kuravettä maitopurkkiin. Tarkastelkaa, minkälaista vettä lasipurkkiin
tihkuu ja verratkaa sitä alkuperäiseen sameaan veteen.
Kirjoita ja piirrä ympäristöopin vihkoon havaintosi otsikon tai kuvaa video suodatuskokeesta ja havainnoistasi. Lähetä kuva tai video tehtävästä opettajalle.
- Tutustumme veden puhdistamiseen vedenpuhdistuslaitoksessa ja jätevedenpuhdistamolla
Suomessa voimme juoda puhdasta vettä suoraan hanasta. Syntyvä jätevesi taas puhdistetaan jätevedenpuhdistamolla. Katso alla olevat videot, joissa kerrotaan siitä, miten vesi puhdistetaan. Pohdi myös, miten voisit itse käyttää vettä säästäväisemmin.
- Seuraavaa video kertoo veden puhdistamisesta.
https://www.youtube.com/watch?v=BtpV9YIAoKE
- Seuraavassa videossa taas kerrotaan jätevedenpuhdistamon toiminnasta.
https://www.youtube.com/watch?v=MLcduVGJc0w
Kirjoita ranskalaisin viivoin ympäristöopin vihkoon veden puhdistamisesta ja jäteveden puhdistamisesta, ja pohdi lisäksi, miten voisit itse käyttää vettä säästäväisemmin. Lähetä kuva tehtävästä opettajalle.
Musiikki
Veden avulla voi myös tehdä musiikkia. Ota muutama juomalasi ja laita niihin vettä. Kuuntele, minkälainen ääni lusikalla varovaisesti kopauttaessa syntyy. Mitä enemmän lasissa on vettä, sitä matalampi ääni syntyy. Koeta saada aikaiseksi jokin melodia. Katso alta opettajan tekemä versio. Voit lähettää omastasi videon opettajalle!